Objawy chorób serca

Objawy chorób serca - nie możesz ich przeoczyć

Choroby układu sercowo - naczyniowego są bardzo zróżnicowane, zatem objawy im towarzyszące stanowią szeroki wachlarz rozmaitych symptomów. Niektóre objawy chorób serca pojawiają się nagle, inne narastają stopniowo, a choroba przez długo czas może przebiegać bezobjawowo. Zaobserwowanie jakichkolwiek objawów mogących sugerować choroby serca powinno skłonić do jak najszybszego kontaktu z lekarzem. O jakich objawach mowa?

Objawy zawału serca

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów są te zwiastujące zawał serca. Podstawowym objawem zawału serca ból zlokalizowany w środkowej części klatki piersiowej, który może promieniować w kierunku obojczyków, barków, szyi czy pleców. Bólowi towarzyszy duszność, zawroty głowy, zimne poty, ból brzucha, nudności i wymioty. Mogą pojawić się omdlenia. Gdy ból w klatce piersiowej utrzymuje się powyżej 5 minut i nie ustępuje po odpoczynku - należy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym, a następnie położyć się. W przypadku zawału serca obowiązuje tzw. Zasada złotej godziny - kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia ma pierwsze 60 minut. Im wcześniej wezwana zostanie pomoc i wdrożone zostanie odpowiednie postępowanie (już w drodze do szpitala), tym większa szansa na zminimalizowanie uszkodzenia mięśnia sercowego. Dlatego odradza się korzystanie z własnego transportu - tylko w karetce może być natychmiast udzielona pomoc. Więcej na temat zawału serca oraz objawów zawału możesz przeczytać tutaj.

Zdarzają się tzw. nieme zawały serca, czyli zawały o bardzo nietypowych objawach, nie kojarzonych w ogóle z problemami kardiologicznymi. Tego typu zawały zdarzają się przede wszystkim u kobiet i w ich przebiegu nie pojawia się uczucie kłucia i bólu w klatce piersiowej. Zawał niemy może przebiegać bezobjawowo lub może towarzyszyć mu jedynie pogorszone samopoczucie, ból brzucha czy nudności. Więcej informacji o zawale niemym.

Objawy choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa, zwana także dusznicą bolesną to choroba niedokrwienna serca, w przebiegu której dochodzi do zwężenia światła tętnic wieńcowych w przebiegu niektórych schorzeń autoimmunologicznych czy zaawansowanej miażdżycy. W związku z tym, że tętnice wieńcowe unaczyniają serce, ograniczenie w nich przepływu krwi skutkuje gorszym dotlenieniem mięśnia sercowego na obszarze zaopatrywanym przez dane naczynie wieńcowe. Objawy choroby wieńcowej wynikają właśnie z niedotlenienia mięśnia sercowego i nasilają się w stanach zwiększonego zapotrzebowania serca na tlen (np. podczas stresu czy wysiłku fizycznego). W przebiegu choroby niedokrwiennej serca mogą pojawić się następujące objawy:

 • ból za mostkiem, promieniujący do żuchwy, pleców oraz lewej kończyny górnej
 • ucisk za mostkiem
 • płytki oddech i uczucie duszności
 • kołatanie serca
 • nasilone pocenie się
 • osłabienie
 • zawroty głowy

Niekiedy jednak choroba wieńcowa nie daje żadnych objawów, aż do wystąpienia zawału serca.

Objawy miażdżycy

Miażdżyca to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Ta choroba przewlekła rozwija się w efekcie niezdrowego trybu życia, a jej powikłaniem może być choroba wieńcowa, zawał serca czy udar niedokrwienny mózgu. Choroba powoli postępuje, zatem jej objawy pojawiają się stopniowo i mają niespecyficzny charakter; objawy miażdżycy mogą być zróżnicowane, co zależy od lokalizacji naczyń krwionośnych objętych miażdżycą.

Najczęściej występujące objawy miażdżycy wnikają ze współwystępowania choroby wieńcowej. Wówczas chory może odczuwać łatwą męczliwość, duszności, kołatanie serca, zawroty głowy i osłabienie. W przypadku miażdżycy tętnic szyjnych zaobserwować można bóle i zawroty głowy, a także przejściowe niedowłady i zaburzenia pamięci. Jeżeli miażdżyca dotyczy naczyń krwionośnych kończyn dolnych, manifestuje się pod postacią bólu łydek, skurczów mięśni, mrowienia nóg, osłabienia siły mięśniowej, a także obrzęków nóg. Zespół takich objawów określany jest mianem chromania przestankowego, gdyż objawy nasilają się podczas chodzenia i ustępują po odpoczynku. Natomiast w przebiegu miażdżycy naczyń krwionośnych jamy brzusznej mogą pojawiać się bóle brzucha.

Nie sposób dokładnie wymienić wszystkich objawów towarzyszących rozmaitym chorobom serca. Można natomiast zebrać najbardziej niepokojące symptomy, które powinny skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Mowa o takich objawach jak:

 • kołatanie serca
 • duszność
 • przewlekłe zmęczenie
 • zasinienie skóry
 • ból i ucisk w klatce piersiowej
 • obrzęki kończyn dolnych

Wystąpienie wspomnianych objawów to nie jedyny powód, aby odwiedzić specjalistę. Po ukończeniu 40 roku życia zalecane są profilaktyczne, coroczne wizyty u kardiologa.