Najczęstsze choroby serca
W Polsce co 9 minut ktoś umiera z powodu niewydolności serca - to bezpośrednia przyczyna zgonu u ponad 20% Polaków umierających z powodu chorób sercowo - naczyniowych. Powszechne występowanie chorób układu krążenia jest faktem - choroby te stanowią główną obok nowotworów przyczynę śmiertelności, odpowiadając za niemal połowę wszystkich zgonów. Rocznie choroby serca zabijają około 175 tysięcy Polaków. Zgony spowodowane chorobami układu sercowo - naczyniowego występują w Polsce 1,5 - 3 razy częściej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Co prawda zauważyć można tendencję spadkową i z roku na rok statystyki nieco się poprawiają, jednak wciąż jeszcze na choroby układu krążenia zapada mnóstwo osób. Jakie są najczęściej diagnozowane choroby układu sercowo - naczyniowego? Okazuje się, że są to schorzenia w dużej mierze powiązane z niezdrowym stylem życia, a zatem takie, których pojawienia się można uniknąć.
Miażdżyca naczyń krwionośnych
Miażdżyca to choroba obejmująca ściany naczyń krwionośnych, która rozwija się stopniowo, przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Choroba polega na odkładaniu się tzw. blaszki miażdżycowej w ścianach średnich i dużych naczyń krwionośnych. W skład blaszki miażdżycowej wchodzą komórki piankowate (makrofagi), złogi wapnia, fibrynogen oraz związki lipidowe. W efekcie dochodzi do pogrubienia ścian naczyń, a także zwężenia światła naczyń krwionośnych i ograniczenia przepływu krwi. Konsekwencja choroby są różne w zależności od lokalizacji zmian miażdżycowych. Gdy zajęte zostaną naczynia wieńcowe serca, wówczas rozwija się choroba wieńcowa; miażdżyca naczyń krwionośnych mózgu może prowadzić do niedotlenienia mózgu, a nawet udaru niedokrwiennego.
Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi miażdżycy są przede wszystkim: zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, palenie papierosów, niewyrównana cukrzyca, nadwaga, stres czy nadciśnienie tętnicze.