Badania pomocne w wykrywaniu chorób serca
Niektóre choroby układu sercowo - naczyniowego mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo, innym towarzyszą charakterystyczne objawy. Potwierdzeniem obecności chorób serca i naczyń krwionośnych są zawsze odpowiednie badania diagnostyczne. Obejmują one szeroką gamę badań pozwalających na szczegółową ocenę funkcjonowania układu krążenia, zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości, monitorowanie postępu choroby oraz skuteczności wdrożonego leczenia.
Podstawowe badania układu sercowo - naczyniowego, które mogą być wykonane w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, a także w warunkach domowych obejmują pomiary ciśnienia tętniczego oraz tętna. Prawidłowe tętno powinno przyjmować wartości od 60 do 100 uderzeń na minutę, a ciśnienie krwi - od 120/ 80 mmHg do 129/ 84 mmHg (zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego).
Badanie elektrokardiograficzne (EKG) to podstawowe badanie czynnościowe pozwalające na ocenę pracy serca. To szybkie, nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne badanie polega na umieszczeniu elektrod na klatce piersiowej i kończynach, co umożliwia zarejestrowanie informacji o pracy elektrycznej serca. W ten sposób uzyskiwany jest zapis pracy serca w postaci krzywej, czyli elektrokardiogram. Z zapisu EKG można odczytać m. in.:
- obecność zaburzeń elektrolitowych mogących zaburzać pracę mięśnia sercowego (potasu, wapnia, magnezu)
- zaburzenia rytmu serca
- ślady przebytego w przeszłości zawału serca oraz aktualnie obecny zawał serca
- zaburzenia przewodnictwa mięśnia sercowego
- obecność niektórych wad wrodzonych serca